Když se procházíte letním parkem za bílého dne, nějaké nouzové osvětlení vás v zásadě nemusí zajímat. Máte úplně jiné starosti spíše se před světlem ukrýt a chránit zrak tmavými brýlemi. Tento relativní pohled na věc se ale mění ve chvíli, kdy usedáte do hlediště v kině či divadle a představení za okamžik začíná. A teď si představte, že dojde k výpadku elektřiny a v zadních řadách někomu vzplane mobilní telefon – zkratuje se Li-ion baterie a začne hořet. Než dotyčný vyhledá pomoc a objeví hasicí přístroj, zadní řada je v plamenech.
Kdyby tu nouzové osvětlení nebylo, propukla by během krátké doby panika a jak by to dopadlo, nechtějme předvídat. Davy lidí hrnoucí se k východu ve tmě by možná ani ten východ nenašly, někdo by tu uhořel nebo se udusil a někdo by byl pošlapán a smrtelně zraněn tlakem okolního davu.
Nouzové osvětlení je jedna z nejdůležitějších technických záležitostí v uzavřených objektech. Nelze bez něj provozovat sportovní stánky, kulturní akce a další společenské události. Jsou zapotřebí i v obchodních centrech, školách a na úřadech.
Jedním z důležitých momentů ohledně funkčnosti tohoto systému je i revize nouzového osvětlení. Provádí ji elektrikáři, kteří vyhodnocují jeho funkčnost a životnost a navrhují postupy pro případnou výměnu vadných komponentů nebo celkovou rekonstrukci. Uvědomte si, že na nouzová osvětlení musí být stoprocentní spolehnutí za všech okolností. Disponují vlastním zdrojem energie a jsou zcela nezávislé na přívodu elektřiny do světelných okruhů v objektu.
Až tedy půjdete zas do divadla a posadíte se do páté řady vlevo, zaměřte svůj pohled na skleněné baňky nouzových svítidel a vzpomeňte si na to, že kdyby se tu opravdu něco přihodilo zlého, a vy jste museli opouštět sál, tato nenápadná svítidla vám mohou zachránit život a vyvést vás bezpečně až k východu.