My lidé jsme dennà tvorové. Na rozdÃl napÅ™Ãklad od koÄek nejsme vybaveni schopnostà vidÄ›t i pÅ™i nÃzkém svÄ›tle. OvÅ¡em vzhledem k tomu, že náš životnà styl vyžaduje, abychom byli aktivnà i v dobÄ›, kdy je tma, obzvláštÄ› zimÄ›, je osvÄ›tlenà nezbytnÄ› nutné.
Velmi dlouho nám svÄ›tlo poskytoval oheň, aÅ¥ už ve formÄ› pochodnà nebo pozdÄ›ji plynových lamp. Je samozÅ™ejmé, že tento způsob svÃcenà nebyl nejbezpeÄnÄ›jÅ¡Ã, a že docházelo k mnoha nehodám a požárům. Tak tomu bylo až do vynálezu žárovky v 19. stoletÃ.
Žárovka pÅ™edstavovala revoluÄnà vynález. NamÃsto ohnÄ› fungovala na principu rozžhavenà drátků na vysokou teplotu, ÄÃmž zaÄaly zářit. Musely být umÃstÄ›ny ve vakuu, aby se zabránilo hoÅ™enà – bez kyslÃku nenà vznik plamenu možný. To bylo zajiÅ¡tÄ›no sklenÄ›nou bulkou, do které byly drátky umÃstÄ›ny a která je zároveň chránila pÅ™ed poÅ¡kozenÃm.
Vývoj se ovÅ¡em nezastavil. ElektÅ™ina nenà zadarmo, a tak se hledaly možnosti výroby svÄ›telného zdroje, který by jà tolik nespotÅ™eboval. Výsledkem tohoto bádánà se stala zářivka. Jedná se obvykle o trubici, naplnÄ›nou plynem, který pÅ™i vyÅ¡Å¡Ã teplotÄ› svÃtÃ. Ono rozžhavenà je samozÅ™ejmÄ› provádÄ›no elektrickým proudem.
Mezi nevýhody patřà to, že dÃky mnohem vÄ›tÅ¡Ãmu objemu a množstvà plynu oproti klasickému žárovkovému drátku trvá mnohem déle, než se dostateÄnÄ› rozžhavà tak, aby svÃtil plným jasem. U nÄ›kterých starÅ¡Ãch typů to může trvat až kolem deseti minut. BÄ›hem této doby samozÅ™ejmÄ› spotÅ™ebuje https://www.root.cz/clanky/tezba-bitcoinu-spotrebuje-30-twh-za-rok-jako-pul-ceska-nebo-cele-slovensko/ nejvÄ›tÅ¡Ã množstvà elektÅ™iny. Jakmile dosáhne potÅ™ebné teploty, nenà spotÅ™eba pÅ™ÃliÅ¡ velká.
Z tohoto je patrné, že se pÅ™ÃliÅ¡ nehodà pro mÃsta, kde se svÃtà pouze krátce a nárazovÄ›, což je také pÅ™Ãpad mnoha mÃstnostà v naÅ¡ich domech. Naopak v mÃstech s nepÅ™etržitým provozem, kde je nutné svÃtit neustále, jako napÅ™Ãklad v nemocnicÃch Äi továrnách, je jejà využità vhodné a pomáhá zde snÞit náklady za elektÅ™inu.