Po dlouhou dobu byla zdrojem umÄ›lého osvÄ›tlenà žárovka. Ta se od svého vzniku prakticky vůbec nezmÄ›nila, aÅ¥ už se jedná o tvar nebo celkové provedenÃ. To je důkazem toho, že se jednalo o skuteÄnÄ› dobrý vynález, který již nepotÅ™eboval úpravy.
Pak se vÅ¡ak objevil nový svÄ›telný zdroj. Byla jÃm zářivka LightPark. Ta fungovala na ponÄ›kud jiném principu. ZatÃmco žárovka funguje tak, že se rozžhavà na vysokou teplotu drátek umÃstÄ›ný ve sklenÄ›né baňce, ve které je vakuum aby se pÅ™edeÅ¡lo vzniku ohnÄ›, zářivky fungujà trochu jinak.
Jedná se o sklenÄ›nou trubici, naplnÄ›nou plynem Äi smÄ›sà plynů, které pÅ™i vyÅ¡Å¡Ã teplotÄ› vydávajà svÄ›tlo. Na onu požadovanou teplotu jsou potom dostávány pomocà elektrických výbojů. Nevýhodou je, že v závislosti na objemu plynu a tedy velikosti sklenÄ›né nádoby mohlo chvÃli trvat, než se dosáhlo požadované teploty a tedy i plného jasu. Obvyklá doba byla kolem deseti minut.
Výhodou vÅ¡ak byla úspornost. Jakmile se totiž dosáhlo dané teploty, na jejà udržovánà bylo nutné už jen minimum energie, a to dÃky reakcÃm, které v plynu probÃhajà a které samy o sobÄ› generujà teplo. Zdálo by se tedy, že je to dobrý způsob, jak uÅ¡etÅ™it penÃze.
PÅ™esto se v domácnostech pÅ™ÃliÅ¡ neuchytila, a to pÅ™edevÅ¡Ãm právÄ› kvůli dlouhé dobÄ›, která byla potÅ™eba k plnému nažhavenÃ. UplatnÄ›nà vÅ¡ak naÅ¡la tam, kde je nutno svÃtit prakticky neustále, jako jsou obchody, chodby nemocnic a podobnÄ›.
AvÅ¡ak vývoj se nezastavil, a to platà i pro zářivky. Byla objevena smÄ›s plynů, která vydává jeÅ¡tÄ› vÃce svÄ›tla. To znamenalo, že bylo možné použÃt k dosaženà stejné svÃtivosti nádobu podstatnÄ› menÅ¡Ãho objemu, ÄÃmž se samozÅ™ejmÄ› velmi zkrátila doba, potÅ™ebná k dostateÄnému zahřátà plynů.
Bylo pak již jen otázkou Äasu, kdy budou tyto trubiÄky zahnuty do tvaru žárovky a kdy bude závit upraven tak, aby pasoval na běžný lustr. Dnes je tedy můžeme koupit prakticky v každém obchodÄ› a pomalu si zÃskávajà na pozornosti. Nahradà nÄ›kdy klasické žárovky? UvidÃme.