Stavíme svépomocí plaňkový dřevěný plot


Výstavbu oplocení rodinných domů provádí řada firem, ale Češi, jako vyhlášení kutilové, nezůstávají ani v tomto směru pozadu. Nakupují nářadí, stavební materiál a řezivo a staví si ploty sami. Velmi častým řešením bývalo zejména v minulosti drátěné pletivo, ale dnes mu jako významný konkurent šlape na paty dřevo. Dřevěné plaňky zejména kratších délek lze navíc vyrábět i z poškozených kmenů, například z polomů, a tak se nejedná o významný zásah do ekologie.

veverka na plotě

Jak tomu bývá u všech ostatních staveb, i zde je nejobtížnější fází její počátek – výkopové práce. Někdy se vyplácí svěřit je do rukou profesionálů, zvláště u problematických svažitých či kamenitých terénů, ale jakmile máte zhotovený výkop a vylitý betonový sokl se zapuštěnými ocelovými sloupky, můžete začít s pokládkou dřevěných latí.

nerezové vruty

Svislé latě se kladou jedna vedle druhé na řadu dvou nebo tří vodorovných latí, připevněných na ocelové trubky nebo profily a k montáži latí se využívají buď vruty z konstrukční uhlíkové oceli, anebo nerezové vruty https://quadrofixing.cz/nerezove-vruty-do-dreva/c1038. Výhody nerezové oceli jsou zcela zjevné a vyplatí se jí důvěřovat právě zde.

Extrémní zátěž povětrnostními vlivy – nerezový vrut je v případě připevnění latě namáhán tlakem silného větru a současně deště, sněžení či námrazy. U oplocení se střídají i extrémní výkyvy teplot, většinou vlivem přímého působení slunečních paprsků a dešťových srážek, a právě nerez tu obstojí na jedničku. Konstrukční ocel by tu korodovala velmi rychle a byli byste nuceni již po několika letech vruty měnit za nové a plot renovovat. S nerezovými vruty odpadnou další zbytečné starosti a vy se pak můžete pouze soustředit na nátěry latí příslušnými lazurovacími laky.

A jistě vám nemusíme připomínat, že hlavní předností řešení oplocení prostřednictvím dřevěných latí je estetický dojem, jemuž se stěží vyrovná jakákoli jiná varianta.