Na děti musíte opatrně
Dospělý muž ve věku pětatřiceti let, bezdětný, svobodný a nezadaný, již zpravidla ví, co od života očekávat, a stěhování mu nebude činit výraznější potíže. Jestliže je zdráv a fyzicky zdatný, leccos přestěhuje sám, a s těmi obtížnějšími úkoly mu vypomohou stěhováci. Tehdy je levné stěhování v Praze 4 spíše vítanou životní změnou a o nic tak zásadního nejde. Stěhovací den se zakončí nějakou dobrou večeří nebo dovezenou pizzou, a život jde dál v přibližně stejných kolejích.
Mnohem náročnější to však má muž s manželkou a dvěma dětmi, a se starou, nemocnou maminkou, a k tomu ještě s velkým akváriem, dvěma kočkami, džungarským křečkem a padesáti pokojovými rostlinami. V první řadě je zapotřebí ještě před započetím přípravných prací uvědomit o stěhování děti a komunikovat s nimi. Musíte jim vše trpělivě vysvětlit, aby pochopily, že je to pro jejich dobro, a byly ochotné se stěhováním pomáhat.
Považujte děti za sobě rovné
Nejhorší je typický učitelský přístup ve stylu: „musíš a nesmíš“. Dejte naopak dětem šanci, aby vzaly také část zodpovědnosti do svých rukou, a snažily se být užitečné. Tím posílíte jejich sebevědomí a dáte-li jim navíc najevo, jak důležitá je jejich pomoc a účast, bude to to nejlepší, co můžete udělat.
Děti by mohly například balit své věci do krabic (samozřejmě jim v tom pomáhejte), dále mohou pomáhat balit trvanlivé potraviny z kuchyně a bytový textil z ložnice, krmiva pro zvířata, nářadí či úklidové pomůcky. Starší děti mohou vypomáhat s balením spotřebičů a některého nábytku do stretch fólie a mohou si vzít na starost popisování krabic, aby bylo zřejmé, kam patří.
A poslední rada na závěr: odměňujte děti i zbytek rodiny včetně sebe vhodnými drobnostmi, například si dopřejte skvělou večeři, zajděte do cukrárny, do zoologické zahrady, jeďte na výlet na hrady a zámky nebo na kole do přírody.